Testujem slovenskú vlnu 3: Romney Marsh Kent

S potešením uvádzam do obchodíku ďalší česanec z lokálnej (českej) vlny 🙂 V dnešnej dobe je stále ešte takmer nemožné zohnať našu vlastnú spracovanú vlnu a česance na pradenie a plstenie nakupujeme zo zahraničia. Vyše roka sa pokúšam spolu s ďalšími nadšencami túto situáciu meniť a občas sa to podarí 🙂

Rada by som teda tento typ vlny trošku bližšie popísala a priblížila, aby bolo jednoduchšie pre záujemcu, odlíšiť ju od iných typov a plemien. Táto vlna pochádza z ovečiek plemena Romney Marsh Kent, ktoré boli vyšľachtené v močaristých oblastiach juhovýchodného Anglicka Romney Marsh (marsh=močiar po angl.). Ovce sa tam chovali oddávna a postupne sa adaptovali na vlnké podmienky – definitívne zámerne „došľachtenie“ a uvedenie do plemenných kníh prebehlo v 19.storočí. Teraz sú ovce plemena Romney rozšírené po celom svete, ale ich vlastnosti predurčujú, že sa im dobre darí práve (aj) vo vlhkých klimatických podmienkach.

Romney sheep with its lambs by Eric Morgan

obrázok zo zdroja http://www.bristol.ac.uk

Je to mäsové plemeno väčšieho telesného rámca a jeho vlna (ako takmer každá) je výnimočná a špecifická. Hlavne preto, že na rozdiel od ostatných mäsových plemien, je táto vlna radená medzi dlhovlnové plemená a ovečky boli šľachtené tak, aby tuhšie pesíky zmenili štruktúru na mäkkší vlnovlas. Zámer sa podaril a vlna z Romney, alebo Kentov, býva spravidla 10-20 cm dlhá, akurátne kučeravá a s jemným leskom. Veľmi dobre sa plstí (na rozdiel od niektorých tuhších dlhých vlnovlasov), pri pradení nepotrebuje veľmi veľa skrutu a spadá do tej príjemnej „medium“ kategórie, kedy je využiteľná na množstvo projektov.

Citliví ľudia ju pravdepodobne na krku nosiť nebudú, počet mikronov (jednotka hrúbky vlnovlasu) sa môže pohybovať od 29 do 37mic a líšiť sa môže podľa veku ovce alebo oblasti chovu, takže nájdete aj jemnučkú, aj drsnejšiu Romney vlnu. Zvládne ale takmer všetko od šatiek, čiapok, rukavíc, cez svetríky a ponožky, až po úžitkové využitie na tašky, tapisérie atď. Výborne sa hodí aj do tkania, práve pre dlhší vlas a pevnejšiu štruktúru…nebála by som sa ju použiť aj na osnovné nite (to je ale môj amatérsky odhad :-)).

Najčastejšie je biela, ale nájdete aj odtiene šedej alebo hnedej. Ostrihané rúno môže vážiť 3-5kg, výťažnosť je okolo 70%. Kučery bývajú dobre definované, oddelené od seba – to spôsobuje že sa rúno celkom dobre perie a češe, obzvlášť na hrebeňoch na vlnu. Ak natrafíte na obzvlášť pekné rúno, môže sa stať že ho nepotrebujete celé prečesať, stačí iba švihacou kefou „otvoriť“ zlepené konce kučierok.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Keďže vlnovlas z Romney býva dlhší, hodí sa na hladký česanec a uhládzané pradenie, kedy konce netrčia von z priadze (lepšie česať na hrebeňoch než na česačke a lepšie priasť hladko – „worsted“ než od nej očakávať nadýchanú ľahkú „súkennícku“, „woolen“ priadzu). Skrutu stačí pomenej, aby priadza nebola príliš tvrdá – dlhé vlnovlasy, spradené s jemnejším uhlom skrutu sa môžu nosiť skutočne veľmi príjemne.

Medzi fotkami je možné vidieť vzorky, ktoré som priadla a plietla – je vedľa seba položená zľava dvojnitka, trojnitka a jednonitka.

P8162995

V jednonitke je tento česanec príjemne mäkký a ohybný, padavý, s vytŕčajúcimi vlákienkami, tvoriacimi „chlpatý“ povrch na pletenine. Dvojnitka je o poznanie hladšia a v prípade trojnitky je úplet veľmi uzavretý, hladký, takmer žiadne vlákna netrčia, kresba očiek je veľmi úhľadná. Na ďalšej fotke je ukážka nafarbených česancov – v jednom prípade rôznymi farbami na vlnu/proteínové vlákna, v druhom prípade hnedo-červená farba z prírodného farbenia cibuľovými šupkami. V oboch prípadoch vlna chytá farbu veľmi dobre a jemný lesk ostáva.

P8193025

 

P8303117

 

P8243009 – kopie

 

P8303114

Česanec je možné objednať v 100g „vrkočoch“, alebo aj väčšie množstvo namotané v klbku. Množstvo býva zatiaľ vždy obmedzené, nikdy neviem koľko česanca bude možné kedy dať vyprodukovať, takže ak chcete vlnku skúšať, neváhajte 🙂

S vretienkom našej výroby je možné rýchlo a jednoducho sa naučiť priasť jednoduchú nitku, siahnuť si na tradičné staré remeslo a trénovať na lokálnej vlne o dosť nižšej ceny ako jemnučké česance zo zahraničia 🙂

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *