Archetypy cyklu

Čím viac sledujem ženský mesačný cyklus, tým zaujímavejšie a plastickejšie veci sa vynárajú z podvedomia. Nie všetkému rozumiem (ani si to nenárokujem), nepovažujem to za monopol na pravdu, ale pozorujem. Pretože pozorovať beh života väčšinou prináša objavy a porozumenie 🙂

Začiatky bývajú náročné a pri cykle to pre mnohé z nás platí žiaľ stále. Uvedomením na nezaplatenie je tu fakt, že v dobe začiatku krvácania bývame uzavreté do seba, menej spoločneské, tichšie, hĺbavejšie. Preto to, čo obvykle pomôže, je aspoň pár hodín samoty a kľudu. Býva ťažké si to v dnešnej dobe dopriať, ale za pokus to stojí. Postupne sa možno po snahe objaví aj cesta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tentokrát sme tesne pred začiatkom absolvovali doma náročný víkend, dva dni makania v záhrade spojené s oslavou narodenín (bylinková špirála v inom článku :-)). Po víkende sa moje telo veľmi intenzívne hlásilo o oddych, zároveň s prvým dňom cyklu. Odviedla som starších chlapcov do školy a mladšiemu rozložila na stolík farby. Už pár dní som sa tešila na to, až konečne zasadnem za kolovrátok a teraz vyvstala tá potreba tak intenzívne, že sa nedalo vlastne urobiť nič iné 🙂 Zároveň som zatúžila počúvať pri tom hudbu, ale nie hocijakú – ženské viachlasy. Nedávno som natrafila na šikovné poľské dievčiny, ktoré si založili zoskupenie Laboratorium Piesni a majú nielen okúzľujúci zvuk, ale aj vzhľad, štýl a kameramana 🙂 A voilá – zistila som, že pradenie v kombinácii so zvukmi ženských hlasov je ideálna kombinácia na začiatok cyklu.

Archetypy sú silné slovo a ja sa nejdem hrať na žiadneho akademika – som človek pomerne intuitívny. Ale nepovažujem za náhodu, že v introspektívnom biologickom čase ženského tela si nejaká jeho časť pýta veľmi špecifické veci. Spoločenstvá žien, staré ručné práce, tvorenie a spevy sú tu od pradávna a naše bunky majú lepšiu pamäť, než by sme si mysleli. A nech je to už akokoľvek, ono má pozorovanie a načúvanie proste svoje vlastné cestičky, ktoré nás môžu doviesť k tomu, čo potrebujeme.

Tagged , , , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *